Skip to main content
Texas District Exchange Clubs
Exchange America's Premier Service Club, working to make our communities better places to live
HomePast President
..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... ..... .....

TEXAS DISTRICT PRESIDENTS, 1926 – 2018

 

 

1926-27     John H. Awtry                                 Dallas

1927-28     J.T. Scott, Jr.                                  Houston

1928-29     Dr I.C. Chase                                   Fort Worth

1929-30     W.B.”Bill” Swenson                        Stamford

1930-31     P.D. Mathis                                      San Antonio

1931-32     Edward H. Snyder                           Paris

1932-33     Joe Buckingham                             Dallas

1933-34     Edward Castleberry                        Paris

1934-35     C.J. Baldwin                                    Austin

1935-36     Charles L. Morgan                          Fort Worth

1936-37     F.M. Elkinton                                  Houston

1937-38     Jeff D. Dickey                                  Dallas

1938-39     Willard H. York                                San Antonio

1939-40     Dr. Oliver A. Keith                           Beamont

1940-41     Ben B. Scott                                    Beaumont

1941-45     Edward J. St. John                         Austin

1945-46     Grover C. Cole                                Fort Worth

1946-47     Hugh L. Thompson                         Waco

1947-48     Russell J. Purner                            Houston

1948-49     T.H. Rutherford                               Dallas

1949-50     Leland Hammer                              Houston

1950-51     J. Aaron Harris                               San Antonio

1951-52     Gray Browne                                  Abilene

1952-53     Dr. James Reynords                       Lubbock

1953-54     Edgar A. Smith, Jr.                         Houston

1954-55     J.D. Abel                                         Austin

1955-56     Joseph W. Geary, Jr.                      East Dallas

1956-57     Daniel Boone                                  Abilene

1957-58     Dr. B.H. Armstead                           Austin

1958-59     Charles F.A. McCluer                      Fort Worth

1959-60     J.J. Bissell                                      Houston

1960-61     Milvern J. Crozier                           Lubbock

1961-62     Vance Jobe East                             Dallas

1962-63     Alfred Richardson, Jr.                     Longview

1963-64     Herbert F. Adey II                            Austin

1964-65     Raleigh Brown                                Abilene

1965-66     Dr. Peter Schurbach                       East Dallas

1966-67     W.P. Sims                                       Dallas

1966-68     Clyde L. Wilson, Jr.                         Beaumont

1968-69     James C. Hill                                   Dallas

1969-70     Joe D. Preston                                Houston

1970-71     James A. Lucier                              East Dallas

1971-72     Jerry Boyea                                    Austin

1972-73     Larry M. Street                               Houston

1973-74     T.Milton Teel                                  Greater & W. Beaumont

1974-75     John T. Kehoe, Jr.                          Northpark Dallas

1975-76     G. P. Delisle Memorial,                    Houston

1976-77     Jack H. Morgan                               East Dallas

1977-78     Gerald Franklin                               Magic Circle, Houston

1978-79     John M. Wilson                               Austin

1979-80     Alan Barnes Steber                         Houston

1990-81     Carl W. Kennedy                             Conroe

1981-82     L.O. “Bud” Owsley                          Copperas Cove

1982-83     Philip M. Spreul                               Uptown Houston

1983-84     Dale Steel                                        Magic Circle, Houston

1984-85     George Luguette                             Memorial, Houston

1985-86     W. Dale Yarbrough                          East Dallas

1986-87     Jack Russell                                    Richardson

1987-88     Jerry J. DeFeo                                 Noon Garland

1988-89     Oran Hrncir                                     Copperas Cove

1989-90     John R. Driver                                 Noon Garland

1990-91     Earnest Remedies                           Copperas Cove

1991-92     Larry Ward                                      Lake Highlands, Dallas

1992-93     Lou Owsley                                     Copperas Cove

1993-94     F. Ray Hill                                        Lake Highlands, Dallas

1994-95     Bobby Goodwin                               Copperas Cove

1995-96     Ewing Evans                                    Austin

1996-97     Richard Christy                                Lake Highlands, Dallas

1997-98     John Irvin                                         Lake Highlands, Dallas

1998-99     Roger P. O’Dwyer                            Copperas Cove

1999-2000  Don Almquist                                  Noon Rowlett

2000-01     Jean Burch Miller                             Mesquite

2001-02     William “Bill” Beebe                         Killeen

2002-03     Mike Oglesby                                    Lake Highlands, Dallas

2003-04     Abraham Heen                                  Copperas Cove

2004-05     Celia Conrad                                     Noon Garland

2005-06     Laura White                                      Gatesville

2006-07     Barbara Hudson                               Austin
2007-08     Kyle French                                       Rowlett / Dallas

2008-09     Bob Johnston                                   Lake Highlands, Dallas
2009-10     Sandra "Rosie" Neely                      Noon Garland & Murphy
2010-11     Mike Blount                                       Noon Copperas Cove

2011-12     Kipp Miller                                         Copperas Cove
2012-13    Myron "Mike" Meier                          Gatesville
2013-14     Dr. Mike Allen                                   Spirit of Bossier, LA
2014-15     Richard "Dick" Young                     Killeen    
2015-16     Ken Goodman                                  Noon Garland     
2016-17     Michele Kimrey                                Maverick of Rowlett
2017-18    Rita Kipp                                           Maverick of Rowlett


 FaceBook